Akútne infekčné ochorenie psov postihujúce hrtan, priedušnicu a priedušky a prejavujúce sa akútnym záchvatovitým kašľom. Na vzniku ochorenia sa podieľajú:

  • vírus parainfluenzy psov typ 2 (CPiV-2)
  • psí adenovírus typ 2 (CAV-2)

Tieto vírusy sú vysoko infekčné a spôsobujú rozsiahle poškodenie sliznice dýchacieho aparátu. Toto poškodenie následne umožní osídlenie sliznice baktériami. Najčastejším patogénom je Bordetella bronchiseptica.

Inkubačná doba je spravidla 9 dní. Ochorenie môže prebiehať ako krátkodobá epizóda akútneho kašľa alebo ako ťažký, život ohrozujúci zápal priedušiek a pľúc.

Suchý záchvatovitý kašeľ je ľahko vyprovokovateľný dotykom na priedušnici (vôdzka) alebo zvýšenou fyzickou záťažou. Často je sprevádzaný zvracaním. Niekedy sa vyskytuje výtok z nosa a očí.

Ťažšia forma infekcie je charakteristická zvýšenou teplotou, apatiou, nechutenstvom a zápalom dolných dýchacích ciest. Často sa vyvíja u šteniat do 6 mesiacov veku.

Terapia pozostáva z podávania antibiotík a látok na tlmenie kašľa alebo podporujúcich vykašliavanie. Liečba je zdĺhavá, môže trvať aj týždne. Dôležitou súčasťou je absolútny kľud a zvlhčovanie vzduchu v domácnosti. Obojok je dobré zameniť za postroj.

Spoľahlivou ochranou je vakcinácia. Je možné očkovať šteniatka vakcínou Pneumodog od 4 – 6 týždňov veku. Druhá dávka vakcíny sa podáva o 2 – 3 týždne. Doživotnú ochranu zabezpečuje každoročná revakcinácia. 
K dispozícii je aj vakcína Nobivac KC, ktorá sa aplikuje priamo na nosovú sliznicu. Vakcinujú sa šteniatka od 2 týždňov veku a imunita nastupuje do 3 dní. Revakcinácia je 1x ročne.