Vnútorné parazity vedia spôsobiť vážne zdravotné problémy Vám aj Vášmu psíkovi a preto je veľmi potrebné pravidelne podávať odčervovacie preparáty /tablety, pasty, roztoky, forma spot on/ podľa výberu veterinárneho lekára a aj individuálnych nárokov Vášho miláčika.

Prvé odčervenie šteniatka

  • 2 týždne po narodení aj s matkou u chovateľa

Druhé odčervenie

  • v 4. týždňoch veku aj s matkou u chovateľa

Tretie odčervenie

  • v 6. alebo 8. týždni veku u chovateľa alebo nového majiteľa

Ďalšie odčervenia

  • do 6 mesiacov veku šteniatka odčervovať každý mesiac

Jedinec starší ako 6 mesiacov

  • každé 3 mesiace preventívne až do konca života

Sučka pred pripustením

  • preventívne jednorazové odčervenie, prípadne opakované odčervenie

Gravidná sučka

  • najneskôr 2. týždne pred pôrodom

Keď máte podozrenie na prítomnosti červov u Vášho psíka (chudnutie, časté tráviace problémy, nafúknuté bruško, bledé sliznice, náchylnosť na kožné ochorenia) poraďte sa s ošetrujúcim veterinárnym lekárom. Niektoré endoparazity nie sú citlivé na podanie bežných odčervovacím preparátov. Vtedy je potrebné presné určenie typu parazita a následnej liečby. Spôsob odberu trusu a následné skladovanie Vám podrobne vysvetlí veterinárny lekár.

Preventívne odčervenie u dospelého jedinca sa dá nahradiť koprologickým vyšetrením trusu. Pokiaľ je zmesná vzorka z takéhoto vyšetrenia negatívna, nie je potrebné zvieratko odčervovať v danom čase. Toto vyšetrenie sa musí však robiť tiež pravidelne raz za 1/4 roka, pretože možnosť nákazy parazitmi z vonkajšieho prostredia je obrovská. Momentálna neprítomnosť infekčných vajíčok parazitov v truse neznamená, že sa tam nebudú nachádzať aj o 1-2 mesiace. Existuje totiž stále veľký počet majiteľov ktorí neodčervujú svojich miláčikov a tí sú potom zdrojom nákazy pre ľudí aj zvieratá.